1. Seznamte se s dokumenty a podmínkami programu
Pro správnou registraci žádosti je důležité, abyste se jako žadatel seznámil/a s podporovanými aktivitami jednotlivých specifických cílů a opatření. Zároveň je třeba se seznámit i s veškerými podmínkami Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) a konkrétní výzvy, aby nedošlo k přehlédnutí některé z podmínek a z toho vyplývajícího zjištění, že není možné finanční podporu získat.
Základní dokumenty:
- Programový dokument OPŽP definuje obecný rámec pro poskytování podpory se zaměřením na zlepšení stavu jednotlivých složek životního prostředí. Jeho znění schvaluje Evropská komise
- Pravidla pro žadatele a příjemce podpory v OPŽP s přílohami představují základní dokument obsahující veškerá pravidla a pokyny pro potenciální žadatele i pro příjemce podpory týkající se možnosti registrace žádosti, přehledu typů podporovaných aktivit, přehled povinných příloh žádosti, podmínek přijatelnosti projektů, výše podpory včetně specifik režimů veřejné podpory, pravidel zjednodušených metod výdajů, procesu výběru projektů, jejich financování, kontrol, monitorování a dalších souvisejících procesů administrace v rámci OPŽP
- Pokyny pro zadávání veřejných zakázek v OPŽP tvoří přílohu č. 6 Pravidel pro žadatele a příjemce podpory v OPŽP
- Výzva k předkládání žádostí a specifické pokyny, přílohy vztahující se k dané výzvě
- Informace a tipy pro žadatele ve věci vytvoření a úpravy žádosti o podporu
Všechny uvedené dokumenty zveřejňujeme v sekci Dokumenty.
Dotační projekt musí splňovat následující podmínky:
- Projekt je v souladu s výzvou pro podávání žádostí, dle které je žádost podávána.
- Žadatel splňuje kritéria oprávněného žadatele.
- Výdaje, na jejichž úhradu je požadována podpora, splňují pravidla způsobilých výdajů.
- Splnění limitu min./max způsobilých výdajů dle jednotlivých opatření.
- Projekt musí mít pozitivní vliv na životní prostředí.
- Projekt musí být v souladu se všemi právními předpisy ČR a EU a horizontálními prioritami EU.
- Projekt musí splňovat věcné náplně definovaných aktivit dle jednotlivých opatření.
- Žádost je podána výhradně elektronicky prostřednictvím informačního systému IS KP21+, a to včetně všech požadovaných příloh žádosti. Žádost je podána v termínu příjmu žádostí, který je uveden v konkrétní výzvě.
- Formální nedostatky by neměly být důvodem k nepřijetí žádosti. Fond vyzve žadatele k jejich odstranění. Doporučujeme proto žádosti podávat včas, aby Fond měl dostatek času vyzvat žadatele k odstranění případných formálních nedostatků.
2. Připravte si elektronický podpis
Internetová aplikace IS KP21+ vám umožňuje komunikovat se Státním fondem životního prostředí ČR elektronickou formou. Budete proto potřebovat tzv. kvalifikovaný certifikát neboli elektronický podpis. Kvalifikovaný certifikát se vydává na dobu 12 měsíců. Následně jej musíte u poskytovatele obnovit nebo nechat si vystavit nový. Pokud již tento certifikát od jednoho z níže uvedených subjektů vlastníte, nemusíte si pořizovat nový.
V současné době lze v ČR získat elektronický podpis u tří akreditovaných subjektů, poskytovatelů certifikačních služeb, oprávněných kvalifikované certifikáty vydávat. Jedná se o:
3. Podejte elektronickou žádost
Žádosti o dotaci do OPŽP podáváte výhradně elektronicky, a to prostřednictvím internetového portálu, tzv. Informačního systému koncového příjemce (IS KP21+), který je součástí jednotného monitorovacího systému MS2021+ pro administraci evropských dotací, realizovaným Ministerstvem pro místní rozvoj.
Portál slouží jak k elektronickému podání žádosti o podporu i k administraci projektu. Dostanete se do něj přes tlačítko Moje dotace v pravém horním rohu tohoto webu či pomocí tlačítka Podat žádost.
PODAT ŽÁDOST