Máme za sebou Vánoce a s nimi i hory odpadků, které se musí zlikvidovat. Nejlepší odpad je ten, který nevznikne. Proto ministerstvo přispěje z Operačního programu Životní prostředí obcím půl miliardou korun, aby předcházely jeho vzniku. Samosprávy mohou pořídit kompostéry, opakovaně použitelné nádobí nebo třeba vybudovat re-use centra.

I další text Priority může být zajímavý pro naše čtenáře z menších obcí. Přinášíme příklad, jak by mohla fungovat komunální fotovoltaika v menším sídle s pomocí podpory z Modernizačního fondu. Vlastní zelená energie pomůže v době rostoucích cen obecnímu rozpočtu a podpoří komunální energetickou soběstačnost.

Posledním tématem programu na podporu ochrany životního prostředí Norských fondů je monitoring a identifikace znečištění ovzduší na lokální úrovni. Podrobnější informace se dočtete v našem článku v rubrice Aktuality.

Norských fondů se týká i rubrika Úspěšný projekt, která se věnuje ptačím ostrovům. Ty vznikají na českých rybnících a nádržích a poskytují ptákům klidné útočiště a místo pro rozmnožování. Další ptačí ostrovy mají v přírodě přibývat.

V dalších příspěvcích se podíváme na hory, konkrétně do Krkonoš na obnovované mokřady, a také na Šumavu, kde se Královská Šumava stala jedenáctým národním geoparkem.

A jako tradičně najdete i v lednové Prioritě přehledy dotačních výzev i s výhledem na rok 2023.

Zdarma stáhnout PRIORITU 1/2023