Od posledních voleb máme novou vládou a s ní i novou ministryni životního prostředí Annu Hubáčkovou. V únorovém čísle našeho časopisu se jí ptáme, na co se její rezort chce zaměřit a jaké priority bude zastávat.

Jednou z prvních akcí paní ministryně ve funkci bylo slavnostní zahájení velké investice na Svratce v Brně. Vznikne tam velký soubor protipovodňových opatření, který kromě ochrany před velkou vodou upraví i prostor kolem řeky tak, aby vznikla krásná rekreační a volnočasová zóna. Projekt za více než miliardu korun je podpořen z Národního fondu obnovy a Brno si od něj slibuje přínos ekologický i společenský.

Pozorný čtenář ví, že se v Prioritě pravidelně věnujeme úspěšným dotačním projektům. V minulém čísle jsme připomněli neradostný osud sýčka v české krajině, tentokrát se věnujeme sově pálené, která také potřebuje ochranu. Možná paradoxně se sově daří v lidských stavbách, někdy se ale z příhodných prostor stávají technické pasti, se kterými si nebohé sovy neumějí poradit. Tomu se snaží předcházet ochránci těchto krásných ptáků.

Ne tak populární jako sovy, ale velmi důležitý, je mechorost. Věnují se jim v Krkonoších a pro nás laiky je asi nejdůležitější, že se jedná o rozsáhlé organismy, které zadržují vodu a pomáhají udržet v lesích stabilní klima. To, že odborníci nalezli například dvouhrotec dlouhý, je taková třešinka, která rozněžní srdce nejednoho bryologa.

V Prioritě ale informujeme i o méně poetických projektech, například o pasivní sportovní hale nebo solární politice jedné obce.

PRIORITA 2/2022 ke stažení >