Na podzim odstartuje nová etapa programu Nová zelená úsporám. Ještě více se zaměří na komplexní energetické úspory v nemovitostech a z toho důvodu nově zastřeší i program Dešťovka a část kotlíkových dotací.

U budov zůstaneme i v dalších textech. Přečíst si můžete o legislativě a úspornějších veřejných budovách, v seriálu se zabýváme šetrným nakládáním se surovinami ve veřejných zakázkách a náklady životního cyklu budov.

V rubrice Úspěšný projekt jsme se tentokrát zaměřili na dvě technologické stavby, které upravují pitnou vodu. První je obří investice do úpravny vod Želivka. Úpravna pomáhá mnohem lépe čistit vodu, kterou pije více než milion lidí. Druhý projekt se týká úpravny vody v Zaječově, která místním vyřešila dlouhodobé problémy místních se zakalenou a nekvalitní vodou. Mezi povedené projekty patří také finalisté soutěže Adapterra Awards, jimž se daří přizpůsobovat se změně klimatu.

Radost mnohým určitě udělá i další dotační výzva na sázení stromů. Navazuje na předchozí úspěšný titul a díky ní může získat peníze na vysazení stromů ve svém sousedství skoro každý. O stromech je i jiný článek, který popisuje vstup jizerskohorských bučin do světového dědictví UNESCO. Začíst se můžete i do reportáže o naší genetické bance či do textů malých „kapesních“ parcích.

PRIORITA 9/2021