Nebezpečná skládka odpadků v obci Mezná u Hřenska přímo v srdci Českého Švýcarska po letech konečně zmizela. Skládka se nacházela v 10 metrů hluboké roklině u Mezní Louky .

Skládek, jako je tahle, je na území národního parku České Švýcarsko několik. „tady ta byla rozsahem největší a také potenciálně nejnebezpečnější. Ve své době tady docházelo k zavážení celého malého údolí směsným komunálním odpadem – takhle se tady podařilo vytvořit asi hektarovou skládku,“ popisuje mluvčí parku Tomáš Salov s tím, že vznikala od konce 70. let do počátku 90. let.

Odpad se sem navážel zejména z obcí, které jsou na levém břehu řeky Kamenice, například z Hřenska, Janova nebo Labské stráně. Ale také z Děčína,“ uvedl Salov. „Tehdy bylo naprosto běžné, že se zavážela kdejaká rokle, stejně jako na Mezné,“ doplnil.

Za ta léta se tady na ploše více než jednoho hektaru nashromáždilo zhruba 20 tisíc krychlových metrů směsného odpadu, na některých místech jeho výška dosahovala až deseti metrů. O rekultivaci skládky správa parku usilovala už před lety, nikdy se ale nepodařilo sehnat finanční prostředky.

Skládka je ale ve vodárenském pásmu a ohrožuje spodní vodu. „Byly tam nejrůznější nádoby s rozličnými tekutinami, zbytky autovraků – včetně motorů a převodovek,“ upřesnil Salov a dodal: „Byl přítomen vzorkař, který odebíral vzorky a zjišťoval, jestli není nebezpečný.“

Došlo také na odstranění sloupu vysokého napětí, který byl v minulosti postaven přímo uprostřed skládky.

Projekt byl podpořen v programovém období 2021-2027.

Specifický cíl 1.6 Posilování ochrany a zachování přírody, biologické rozmanitosti a zelené infrastruktury, a to i v městských oblastech, a snižování všech forem znečištění

Programové období:
2021-2027
Příjemce podpory
Správa Národního parku České Švýcarsko
Kraj
Ústecký

Dotace EU
34 692 627 Kč
Celkové způsobilé výdaje
40 814 855 Kč